مصاحبه با سایت اختصاصی علی عبدلمالکی

آقای رشید ممتاز با همکاری سایت تهران هیتز چند وقت پیش مصاحبه ای با من انجام دادن که دیروز روی سایت تهران هیتز قرار گرفت. این مصاحبه رو با اندکی تغییرات و یه سری سوالات دیگه در سایت اختصاصی علی عبدالمالکی قرار دادند:

 

                 

 
با سلام خدمت تمام هواداران عزیز علی عبدالمالکی و نیلوفر حسینی خواه.نیلوفر حسینی خواه جزو اولین ترانه سراهایی هست که با علی عبدالمالکی همکاری کرده و همونطور که میدونید کلیه ی کارهای علی عبدالمالکی با ترانه سرایی خودش هست برای همین تصمیم گرفتیم با این ترانه سرای خوب کشورمون مصاحبه ای ترتیب بدیم .خانم حسینی خواه لطفا خودتونو معرفی کنید تا هوادارا با شما بیشتر آشنا بشن

نیلوفر حسینی خواه : متولد ۲ فروردین -تهران

    نوشتن شعر رو از ۸ سالگی شروع کردم و چون واقعا به شعر علاقه داشتم تو همون دوران دبستان و راهنمایی درمسابقات شعر مقطع شعر کودک و نوجوان شرکت می کردم . وقتی نتیجه ش شرکت در اولین مسابقه برام رتبه ی اول شعر کودک بود خیلی پیگیر تر شدم و شاید خدا دوستم داشت که تقریبا همه مسابقات شعری که توشون شرکت کردم برام موفقیت به همراه داشتن. شاید این باعث شد علاقه م به شعر بیشتر بشه و تو همون عالم کودکی و نوجوونی این راهو برای بیان احساسم انتخاب کنم

    یادم نیست دقیقا از کی ترانه می نوشتم ولی نمی دونستم اسمش ترانه ست. بهش می گفتم: شعر عامیانه! اونموقع هنوز این همه ترانه سرا نداشتیم و اصلا کسی به ترانه اهمیت خاصی نمیداد. وقتی تصمیم گرفتم ترانه رو خیلی جدی ادامه بدم کانادا زندگی می کردم و از دنیای موسیقی و ترانه ی داخل خیلی دور بودم. برای منی که دیپلم دبیرستانم رو هم اونجا گرفته بودم و حتی از ادبیاتی که تو مدرسه می خوندیم هم چیزی یادم نمونده بود خیلی سخت بود که بتونم از اون غربت به یه طریقی با این دنیا که خیلی دوستش داشتم ارتباط برقرار کنم. چون از قبل شعر می نوشتم همین نوشتن رو ادامه دادم و می تونم بگم این فاصله بین من و اون دنیای دوست داشتنی باعث شد تلاشم چند برابر شه. تازه فهمیدم که چقدر نوشتن رو دوست دارم. اینترنت برای من مثل یه رشته ی ی باریک بود برای ایجاد این ارتباط با اهالی موسیقی و ترانه. و من سعی کردم با مطالعه و نوشتن مستمر اون رشته ی باریک رو حفظ کنم و به مرور محکمترش کنم. در نهایت هم به خاطر اینکه ایمان داشتم اینجا راحت تر می تونم در این زمینه فعالیت کنم برگشتم به ایران و فعلا حدود ۸ ماهه که ایرانم


1)اولین کار حرفه ای شما کی بوده و چه ترانه ای و با صدای کی؟؟

نیلوفر حسینی خواه : اگرمنظورتون از کار حرفه ای کار منتشر شده ست مربوط میشه به ترانه ی "همه چیز همه کس" که اواخر سال 85 روی ملودی آراد شاکری نوشتم و در واقع برای من علاوه بر اولین کار منتشر شده اولین تجربه  نوشتن بود.
شاید خیلی خوب نباشه که کار اول روی ملودی نوشته شده باشه چون این کار تجربه ی لازم داره ولی به هر حال برای من قسمت اینطور بود.این ترانه سر آلبوم مجاز آراد شاکری بود که توسط شرکت ایران گام در سال 87 منتشر شد.آلبومی با همین اسم : "همه چیز همه کس".

2)به نظر شما علت موفقیت ترانه ی "حقیقت" چی بود؟؟

نیلوفر حسینی خواه :شاید اجرای با احساس این ترانه توسط علی عبدالمالکی که طرفداران زیادی داره و همیشه کارهاشو دنبال میکنن دلیل اصلی موفقیتش بود.من ترجیح میدم از نقش ایشون و آقای خسرو آبادی به عنوان تنظیم کننده ی کار در موفقیت این آهنگ صحبت کنم تا نقش خود ترانه.در هر صورت خوشحالم که هواداران علی عبدالمالکی تا جایی که من اطلاع دارم از این کار راضی بودند.من این کار رو روی خط ملودی نوشتم که آقای خسرو آبادی بهم داده بودن.


3) به نظر شما کدوم خواننده بیشتر در سبک و حال و هوای ترانه های شما کار میکنه؟؟

نیلوفر حسینی خواه :از بین خواننده ها ی شناخته شده ی داخلی فکر میکنم کارهای احسان خواجه امیری و علی لهراسبی و محسن یگانه به حال و هوای ترانه های من نزدیکتر هستند.


4)جدا از ترانه ای خودتون بیشتر به کدوم آهنگ و ترانه گوش میکنین؟؟

نیلوفر حسینی خواه :اتفاقا من زیاد ترانه های خودم رو گوش نمیکنم.ترجیح میدم کارهای بهتر رو گوش کنم چون کارهای من بین اینهمه کار های خوب از بچه های با استعداد ترانه سرا واقعا مثل قطره س توی دریا!

اگه کارهای خودمو زیاد گوش کنم باعث میشه فقط در جا بزنم.بیشتر کارهای محسن یگانه و احسان خواجه امیری رو گوش میدم و هر کاری که ترانه ش از مونا برزویی و روزبه بمانی یا محسن یگانه باشه.
علاقه ی خیلی دیرینه و خاصی هم به اندی دارم با اینکه شاید برای خیلی ها عجیب باشه ولی واقعا عاشق کارهای راک یا احساسی اندی هستم.
صدای مرتضی پاشایی هم خیلی دوست دارم.
البته هر آهنگی که باهاش ارتباط برقرار کنم رو گوش میدم صرف نظر از اینکه خواننده ش کیه.


5)دوست ندارید یک تراکی رو بدید بیرون که با صدای خودتون باشه اما به صورت دکلمه ای که بتونید احساستون رو بیان کنید؟

نیلوفر حسینی خواه :کانادا که بودم برای یک برنامه ی تلویزیونی ایرانی به طور هفتگی این کار رو انجام میدادم که البته بیشتر اشعار سپید بود.
یک بار هم خودم به صورت آماتور این کار رو برای یکی از ترانه هام انجام دادم.اگر موقعیتش پیش بیاد حتما باز هم اینکار رو میکنم چون فکر میکنم شنیدن یک ترانه یا شعر از زبان مولفش با همون احساس اصلی جالب باشه.


6)شما دوست داشتین یه زمانی با علی عبدالمالکی همکاری کنین یا اصلا بهش فکر کرده بودین؟؟

نیلوفر حسینی خواه :راستشو بخواین از اونجاییکه می دونستم ایشون خودش شعراشو می نویسه اصلا به همچین چیزی فکر نکرده بودم.


7)کدوم یک از ترانه هاتون رو بیشتر دوست دارید یا بهتر بگم باهاش ارتباط برقرار میکنید و بیشتر حستون در اونه؟؟

نیلوفر حسینی خواه :ترانه هایی که خیلی خیلی دوست دارم هنوز منتشر نشدن.دنیای اون ترانه های منتشر نشده دنیای منه.
برای همین در واگذاریشون عجله نکردم و نمیکنم.با انتشار هرکدوم اون ترانه ها شاید جنس احساس  "نیلوفر" بیشتر مشخص شه.
از بین ترانه هایی که منتشر شدن "چقدر عوض شدی" با اجرا و آهنگسازی حمید احدی رو خیلی دوست دارم.خوشبختانه این کار به زودی با تنظیم جدید پخش میشه و از این بابت خوشحالم.
بقیه کارها رو هم دوست دارم بخصوص کاری که با آقای علی ارشدی و حمید احدی انجام دادیم به اسم "بهم مدیونی" که خیلی ازش راضی بودم.
"حقیقت" با اجرای علی عبدالمالکی و "نگران" با اجرای حامد ملک لو هم برام دلنشین بود.
کلا یه ترانه سرا معمولا از کاری راضی هست که ترانه ش رو دستکاری نکنن...تغییر ندن و ملودی و تنظیم و اجرا اون احساس اولیه کار رو برسونه و یا موقع نوشتن حس شخصی خاصی داشته باشه.


8)علی عبدالمالکی رو شما هم قطعا از زمان سید سروش طباطبایی (دیجی سروش)میشناسید.نظرتون در مورد این تنظیم کننده چیه؟؟

نیلوفر حسینی خواه :در مورد تنظیم کننده ها نظر خاصی نمیتونم بدم .ایشون هم کارهای موفق زیادی داشتند ولی به نظرم با علی عبدالمالکی موفق تر از بقیه بودند.


9)اگر در آینده خواستید ازدواج کنید دوست دارید همسرتون خواننده باشه یا اینکه ترانه سرا یا هیچکدوم؟؟

نیلوفر حسینی خواه :فکر میکنم برای زندگی مشترک با یه ترانه سرا که شاید با خیلی آهنگسازها و خواننده ها ارتباط کاری داره آشنایی و درک کامل و ارتباط عمیق و با دنیای موسیقی و ساز و شعر و ترانه و ضبط و استودیو و... واقعا لازمه.در غیر این صورت ممکنه خیلی مشکلات پیش بیاد.در حد آشنایی هم باشه کافیه حتما لازم نیست هر دو طرف در این زمینه فعال باشند.این سوالتون رو کلی جواب دادم نه فقط در مورد شخص خودم.


10) کلمات رو کنار هم جفت و جور کردن سخته؟کلا ترانه نوشتن چه فنی میخواد؟

نیلوفر حسینی خواه :بستگی داره.من از شعر شروع کردم و یه سری دوره های مربوط به عروض و قافیه رو وقتی 11 سالم بود گذروندم.معمولا اونایی که از شعر شروع  می کنن خود به خود روی وزن و قافیه حساس میشن.اما اصل محتوای ترانه س.اگر کار روی ملودی نوشته بشه خیلی سخت تر میشه.کلا فقط تجربه می تونه به یه ترانه سرا کمک کنه.به اضافه ی مطالعه و گوش دادن و خوندن ترانه های بقیه.برای اینکه کارش شبیه به بقیه نشه و با زبان و دنیای ترانه بیشتر آشنا شه.
ترانه نوشتن جفت و جور کردن کلمات نیست.شاید برای نوشتن روی ملودی گاهی اینطور باشه اما بیشتر میشه گفت کار ترانه سرا بیان احساس در قالب یه وزن خاص با رعایت قواعد شعری و در عین حال با حفظ سادگی زبان برای آسونتر ارتباط برقرار کردن مخاطبه.احساس نقش اول رو بازی میکنه و جوهره ی نوشتن یه ترانه ست.
اما گاهی اوقات شاید مجبور باشیم برای جور کردن یه قافیه کامل کردن یه ترانه رو مدت ها عقب بندازیم.این ارزشش رو داره چون کاری که اصول توش رعایت شده باشه موندگارتر از کاری میشه که ایرادات وزن و قافیه ش به خاطر بیان احساس چشم پوشی شده.سختی این کار همینه که همه ی جوانب کار رعایت شه اما احساس هم حفظ بشه.


11)در رابطه با همکاری های بعدیتون با علی عبدالمالکی یه توضیحی میتونین بدین؟؟

نیلوفر حسینی خواه :چیزی صد در صد نیست همه چیز بستگی به آقای خسرو آبادی داره

12)در مورد شخصیت و کار و صدای علی عبدالمالکی یه کم توضیح بدین.

نیلوفر حسینی خواه :چیزی که مشخصه محبوبیت زیادی دارن و از همون اولین آلبوم به موفقیت رسیدن
فکر می کنم غمی که تو صداشونه و احساسی باهاش شعرو اجرا می کنن به این محبوبیت اضافه کرده


13)بازم دوست دارین که با علی عبدالمالکی همکاری کنید؟؟

نیلوفر حسینی خواه :بله حتما.100%

14)یه زمانی همه جا خبر آهنگی به اسم قلبم با ترانه سرایی نیلوفر حسینی خواه تنظیم شاهین خسروابادی و صدای علی عبدالمالکی بود.اما خیلی زود خود علی عبدالمالکی این خبر رو تکذیب کرد.با اینکه میدونم این خبر صحت داشت اما دلیلش چی بود که اینکار کنسل شد؟؟

نیلوفر حسینی خواه :باور کنید من اینو الان دارم از شما می شنوم! قلبم رو من روی ملودی آقای خسروآبادی نوشتم و قرار بود خودشون اجرا کنن. کاری که قرار بود آقای عبدالمالکی اجرا کنن اونموقع هنوز اسم نداشت. و الان هم نمی دونم قضیه ش به کجا رسیده.

ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادین, در آخر هر حرفی که دارین برای خوانندگان عزیز بگین.


ممنونم از همه ی لطفی که هواداران به من داشتند واقعا با محبتن .
همچنین ممنون از شما

/ 0 نظر / 24 بازدید